• https://www.facebook.com/nildernizip

TARİÇEMİZ    12.04.2016

TARİHÇEMİZ
 
Nizip İmam Hatip Derneği, 1974 yılında Cumhuriyet Mahallesindeki Eski Müftülük binasının bir odasında kuruldu. Derneğimiz ilk olarak İmam Hatip Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği adı altında Süleyman Alkan’ın teşebbüsleriyle kurulmuştur. Derneğimizin kurucu başkanlığını o dönemin Nizip Müftüsü Mehmet Salih İlhan Hoca Efendi yapmıştır.
Derneğin çalışmalarıyla İmam Hatip Okulu, 1975-1976’da eğitim- öğretime başlamış;  İmam Hatip Lisesi ilk mezunlarını 1982-1983 yılında vermiştir. Okulun pansiyonu yapılana kadar köylerden gelen öğrenciler, eski müftülük camisinin üst kısmanda yatılı olarak kalmışlardır.
Derneğin kurulmasında ve faaliyetlerinde Hacı Mehmet Özberk, Süleyman Alkan, Yüksel Alkan, Hacı Kemal Akdoğan, Hacı Feyzi Çilkız, Hacı Ahmet Yakar, Mithat Uygur, Yalçın Oğuz gibi önemli isimler bulunmuşlardır.
Nizip İmam Hatip Okulu’nun arsasının 9 dönümünü Hacı Mehmet Özberk; 6 dönümlük cami ve taziye evi yerini ise Fatma Polat vermiştir. O dönem okul yapımı için 21 bin TL toplanmıştı.
Okul binası temelinin atılmasına o dönemin devlet bakanı Hasan Aksay gelmiştir. Nizip İmam Hatip Lisesi’nin ilk yurdu, Akçakentli işadamı Mustafa Yıldırım tarafından yaptırılmıştır. 2004 yılında bu yurdun “hizmet veremez raporu” üzerine yeni bir pansiyon yapılması kararı alınmıştır.
160 kişilik yeni okul pansiyonu, 2012 yılında yapılmaya başlanmış; yurdun temeli ve karkası NİL-DER, Nizip Belediyesi ve hayırsever işadamı Şinasi Özyurt ve diğer hayırseverler tarafından tamamlanmıştır. Geriye kalan kısmı ise dönemin Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı Bey’in üstün gayretleriyle o dönemin parasıyla 1.5 trilyon devlet ödeneği temin edilerek yurdumuz hazır hale getirilip 2014 yılında faaliyete girmiştir.
Derneğimizin yoğun çalışmalarıyla ilçemizde, İmam Hatip Okullarının sayısı artırılmış, ihtiyaç olduğu sürece artırılmasına yönelik çalışmalara devam edilecektir.
Derneğimiz faaliyetlerini, dini hizmetlerde kullanılmak üzere işadamı Haşim Korkmaz tarafından verilen beş katlı binasında devam etmektedir. Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde bulunan binamızın alt katında dernek büromuz, üst katlarında da gerek İmam Hatipli gerekse  diğer okullardan yatılı kalan öğrencilerimize hizmet vermek üzere pansiyonumuz yer almaktadır.
 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret134460
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297
Hava Durumu
Saat